Çekiliş Sonuçları Neden Geç Açıklanıyor

Çekiliş Sonuçları Neden Geç Açıklanıyor

Çekiliş yapıldığında sonuçlar neden hemen açıklanmıyor?

Çekiliş yapıldığında sonuçlar neden hemen açıklanmıyor? Çekiliş yapıldıktan günler sonra açıklanmasının sebebi nedir? Neredeyse her çekilişten sonra sizlerden gelen soruları bir arada yanıtlamaya çalıştık.

Çekiliş noter ve Milli Piyango görevlileri huzurunda yapılıyor. Başladığı andan bittiği ana kadar her şey tutanak altına alınıyor ve heyetteki tüm temsil edilen taraflardan biri tarafından imzalanıyor. Çekiliş heyeti; düzenleyici veya vekil ajansı, Milli Piyango görevlisi ve noterden oluşuyor. İmzalar atıldıktan sonra noter ve Milli Piyango bu tutanakları resmi olarak işleyip düzenleyiciye teslim ediyor. Tıpkı notere gittiğinizde işlem sonunda aldığınız belgeler gibi düşünün, fakat tutanak çekilişin yapıldığı yerde tutulmuş olduğundan bu belge işleme alınmak üzere notere götürülüyor Bu işlemi de yerinde noter tespiti gibi düşünebilirsiniz.

Tüm bu işlemlerin bitmesi gün sonunu bulabiliyor. Düzenleyici veya vekil ajansının gazeteye ilan verebilmesi için evrak aslını almış olması şart. Dolayısı ile gazeteye bildirim işlemi 1 gün sonraya kalıyor. Gazeteler ise her ne kadar yer ayırmış olsalar da yayınlanacak ilanı 2 gün önceden istiyor. İşte bu nedenle Milli Piyango idaresi henüz izin aşamasında çekiliş ilan tarihinin çekilişten en az 3 gün sonra olmasını istiyor. Özel durumlarda idarenin onayıyla bu süreyi 2 güne çekmek mümkün.

Peki neden çoğu zaman 1 haftayı buluyor? Genellikle gazetelerde yayınlanacak duyuru düz metin yerine reklam gibi büyük bir tasarımın içindeyse hazırlık için süre gerekiyor. Hafta sonuna denk gelebiliyor. Hem kazanan isimlerle beraber yazılması zorunlu yasal metnin, hem de tasarımın kontrolü sonrası gazeteye gönderiliyor.

Son olarak nadiren ilanların yayınlanacağı gün de belirleyici olabiliyor. Bazı markalar hafta içi gazete ilanını tercih ederken, bazıları hafta sonu yayınlanmasını istiyor ve henüz başlangıçta, izin aşamasında buna göre gün belirleyebiliyorlar.
Sonuç olarak ilan tarihi, çekilişten sonra 3 gün ile 1 hafta arasında yapılabiliyor ve bunun sebebi katılımcılara taahhüt edilen zamanda tam ve eksiksiz olarak duyuruyu yapabilmek.

Umarız, sorularınızı detaylı olarak yanıtlayabilmişizdir. Diğer sorularınız için blog sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bunları Kaçırma

Yeni Başladı

Migros Fairy Çekilişi Haziran 2024

Migros Fairy Çekilişi Haziran 2024

1 ay 1.897.640 ₺ 100 ₺

Sıcak Haber

Yeni Açıklandı