Çekilişte Dolandırıcılardan Uzak Durmanın Yolları

Çekilişte Dolandırıcılardan Uzak Durmanın Yolları

Sahte çekilişler ve 5 maddede dolandırıcılardan uzak durmanın yolları

Polisten gelen iyi niyetli SMS’leri biliyoruz. Tanımadığınız kişilerden gelen “hediye kazandınız” mesajlarına, telefonlarına inanmayın. Peki; gerçekten yapılmış bir çekilişte hediye kazandığınızı söyleyecek kişi sizin tanıdığınız mı olacak? Pek sanmıyoruz. İşler karıştı. Kime güveneceğiz, nasıl emin olacağız? Sakin olun, dikkatli okuyun…

İşte dolandırıcıların foyasını ortaya çıkartacak 5 önemli ipucu!

Tebrikler Kazandınız! Hemen Para Yatırın!
Tebrikler Kazandınız. Bu fırsatı kaçırmamak için Cayman Adalarındaki (pardon Kadıköy Şubesindeki) hesabımıza hemen şu kadar para yatırın… İşte 1 numaralı olta. Evet, hediye kazandığınızda “belli tutarın üzerindeki hediyeler için” vergi yatırmanız gerekir, ama hemen değil! Dolandırıcıların hep acelesi vardır. Parayı hemen yatırmanız gerekir. Yoksa uyanabilirsiniz . Sakin olun. Önce araştırın. Bahsedilen çekiliş var mı, siz gerçekten talihli misiniz? İsminiz nerede yayınlandı, sizi arayanlar kim? İlk bakacağınız adres firmanın kendi sitesi olmalı. Elbette kimkazandi.com’dan da bakabilirsiniz (evet, burası biraz reklam kokuyor). Orada, katılım koşullarında asil ve yedeklere tanınan süreyi de, varsa isminizi de görebilirsiniz. İsminizi bulduysanız, ilk aşamayı geçtiniz, bulamadıysanız ucuz kurtuldunuz demektir. :)

Sizi Nereden Aradığımızın Ne Önemi Var…
Çekilişte hediye kazandığınızı size kim haber veriyor? Bankalar Arası Müşteri Mutluluğu Servisi mi; eyvah eyvah . Emin olun; yok öyle bir yer! Çekilişte hediye kazandığınızı size ya firmanın kendisi ya da ajansı söylemeli. Arayan kişi size kendisini tanıttıktan sonra ismini ve telefon numarasını isteyin. Arayacağınızı söyleyip kapatın ve araştırmaya başlayın. Kampanya katılım koşullarını veya çekiliş sonucunun ilan edildiği gazeteyi bulmaya çalışın. Her ikisinde defirmanın veya ajansın telefonu ve başvuru yapılacak adres ve telefon yazar. Buradaki bilgileri arayan kişinin size verdiği bilgilerle karşılaştırın. Firmanın resmi internet sitesinden veya en azından kimkazandi.com’dan kontrol edin.Yasal metindeki bilgiler sizin güvencenizdir. Yasal metnin başında da MPİ izin numarası yazar, sonuçlarda isminiz, koşullarda başvurunun nereye yapılacağı yazar. Size kazandığınızı söyleyen kişiler, sonuçların ilan edildiği gazeteyi, koşulların yazdığı yeri söyleyemiyorsa yavaşça uzaklaşın. Arayanlar yurt dışındansa koşarak uzaklaşın.

Kiminle Görüşüyoruz? Bilgilerinizi alabilir miyiz?
Arayan kişi bilgilerinizi mi istiyor?Ne güzel! İyi de siz çekilişe katılırken bilgilerinizi veriyorsunuz zaten. Ad, soyad, telefon numarası haricinde tek ihtiyaç ‘adres bilgilerinizin doğrulanmasıdır’. O da size yazılı tebligat yapılabilmesi için… Başka bilgiye kimsenin ihtiyacı yok. Annenizin kızlık soyadı hakkında soru sorarlarsa, siz de kibarlığı elden bırakmadan onların annesi hakkında sorular sorabilirsiniz. Banka veya kart bilgisi hiçbir zaman gerekmez. Arayan kişiler kredi kartı, banka bilgileri istiyorsa hemen polisi arayın. Çok net! Dolandırıcı ile karşı karşıyasınız. Bu durumda lütfen karşınızdakini tehdit etmeyin, kapattıktan sonra polisi arayın ve sizi arayan numarayı verin. Başkasının dolandırılmasını da engellersiniz. Lütfen hep aklınızda olsun: Çekilişte hediye kazandıysanız telefonda hiçbir işlem, kayıt yapılmaz, yapmayın.

Mucizeye Bakın! Katılmadığınız çekilişte size hediye çıkmış!
Bu ne şans! (Sizden değil, sizi kandıran kişiden bahsediyoruz). Arkadaşlar; çekilişe katılmadıysanız size ikramiye çıkmaz. Ancak! Otomatik çekilişleri atlamayın. Örneğin GSM operatörleri, bankalar kampanya döneminde işlem yapan müşterileri arasından çekiliş düzenleyebilir. Bu çekilişler genel müşteri listesinden yapıldığı için katıldığınızdan haberiniz olmaz. İlk kontrol: O bankada aktif hesabınız var mı? O operatörde aktif hattınız var mı? Yoksa o da mı mucize? Hesabınız varsa yine ilk maddedeki önerimiz; hemen o firmanın internet sitesine girip kampanya koşullarını ve sonuçları kontrol edin!
Sizi arayanlar falanca yerden alışveriş yaptınız, kazandınız diyorsa; durup bir düşünün. Buradan alışveriş yaptınız mı? Bunun karşılığında bir form doldurdunuz mu, fişinizi, faturanızı kaydettiniz mi? Alışveriş karşılığı çekiliş düzenlemek o kadar kolay değil. Çekilişe katılabilmeniz için sizin alışveriş sonrası bir form doldurup, tüm bilgilerinizi ve faturaları kaydettikten sonra üzerinde çekiliş koşullarının yazılı olduğu bir de form almış olmanız gerekir. Bunları hatırlamıyorsanız, tehlikedesiniz. Bu durumda hemen madde 1 ve 3’teki gibi, arayanı, çekilişi düzenleyeni, koşulları, yayınlanan yeri kontrol edin. Mucizelere inanın ama kendinizi fazla kaptırmayın…

Sizdeki şans kimsede yok!
Ne kadar garip, sizi arayan kişi hediyeyi kazandığınıza sizden çok sevinmiş! Ne kadar şanslı olduğunuzdan bahsediyor. Hediyeyi övüyor. Emin olun, birazdan sizden bir şey isteyecek!Lütfen dikkat edin! Gerçekten kazandıysanız bu telefon sadece size bilgilendirme yapıp yasal tebligatın size ulaştırılması içindir. Sizden bir şey istemezler. Telefonda hiçbir işlem yapılmaz, yapmayın.E-posta ile gelen tebrikler de aynı şekilde… Buradaki linklere sakın tıklamayın! E-posta ile hediye teslimi iççin kayıt, işlem yapılmaz. Size en fazla iletişime geçmeniz için ilgili ajansın telefonunu verirler, o kadar. Onu da lütfen yukarıda anlattığımız şekilde araştırın. Unutmayın; dolandırıcılar sizi inandırmak için ne kadar şanslı olduğunuzdan bahsedip hediyenin veya şansınızın(!) büyüsüne kapılmanızı ve acele edip bu şansı(!) kaçırmamanızı isterler ki, asıl niyetlerini gizleyebilsinler…

Peki, Dolandırılmamak İçin Ne Yapalım?
‘Çekilişte kazandınız’ diye bir telefon geldi. Hemen kızmayın, hakaret etmeyin. Sonuçta gerçekten kazandığınızda da sizi telefonla arayacaklar. Üstelik doğal olarak ‘tanımadığınız birisi’ arayacak . Sakince hangi çekiliş, kim düzenledi, sonuçlar hangi tarihte hangi gazetede yayınlandı öğrenin ve MPİ izin numarasını, kiminle görüştüğünüzü, iletişim numarasını alıp kibarca kapatın. Sonra ARAŞTIRIN. MPİ izniyle düzenlenen her çekilişte kazananların gazetede ilan edilmesi şart. Lütfen kutlamalara geçmeden öncegazeteyi bulun. Olmadı, firmanın resmi internet sitesine bakın. Kimkazandı.com’dan araştırın (Evet, reklam kokan hareketler bunlar). Sonuçlarda isminizi arayın, başvuru yapılacak yeri doğrulayın.
Sevinmek için acele edip dolandırıcıları sevindirmeyin!
Sizi seviyoruz,
Kimkazandi.com

Bunları Kaçırma

Yeni Başladı

Akbank KOBi Bayram Çekilişi

Akbank KOBi Bayram Çekilişi

1 ay 707.029 ₺ Bedava

Sıcak Haber

Yeni Açıklandı