Çekilişte verilen hediyelerin vergisi ne kadar. Çekilişte kazandığım hediyeyi satabilir miyim

Çekilişte verilen hediyelerin vergisi ne kadar. Çekilişte kazandığım hediyeyi satabilir miyim

Çekilişlerde veraset intikal vergisi nasıl hesaplanır?

Bir zamanlar hediyenin vergisi hediyeden fazla tutardı, gazetelere haber olurdu. Cilalı taş devrinden kısa süre sonra kurallar değişti. Fakat halen akıllardan silinmedi. Rahat olun, artık çekilişi yapan firma, hediyeyi KDV’si, ÖTV’si ödenmiş olarak vermek zorunda.

Peki KDV, ÖTV dışında hediyeyi kazanları bekleyen vergi ve masraflar neler? Türkiye’de çekiliş yapan ajanslar arasında ileri gelenlerden Akro Tanıtım’da görev yapan, sektörün duayeni Sosyolog Cengiz Karaayan’a sorduk. Cengiz Bey, 1988 yılından bu yana kesintisiz olarak kampanya yönetimi yapmış, 2006’da Akro Tanıtım’da Çekiliş ve Kampanya Departmanının başına geçmiş. Cengiz Bey merak edilen konuyla ilgili tüm detayları sizin için açıkladı.

Çekilişte kazanılan hediyeler için devlete “Veraset İntikal Vergisi” ödemeniz gerekir. Verginin tutarı hediye tutarına göre değişir. Kazandığınız hediyenin değeri  5.760 liranın altındaysa vergi doğmaz. Bu tutarın üzerinde bir hediye kazandıysanız, ödenecek vergiyi şu şekilde hesaplayabilirsiniz: Hediyenin piyasa değerinden  5.760 lira düşün, kalan tutarın %20’u kadar vergi ödersiniz. Örnek olarak; 100.000 lira değerinde bir ikramiye kazandınız (tebrikler), bu tutardan  5.760 lira düştünüz (kaldı 94.240 lira), bu rakamın %20’u kadar (18.848 lira) veraset intikal vergisi ödersiniz. 5.000 liralık telefon kazanırsanız hiç vergi ödemezsiniz.

Diğer masraflara gelince… Araba kazandıysanız plaka ruhsat masrafı ve MTV talihliye ait.

Ev kazanırsanız ufak bir emlak vergisi ödersiniz. Bir de hediyeyi alabilmek için düzenleyen firmaya veya çekilişi yapan ajansa noterde imzalatılmış ibraname vermeniz gerekir. Yaklaşık 150 lira civarında tutabilir.  

En çok sorulan soruların başında talihlilerin çekilişte kazandığı hediyeyi satıp satamayacakları geliyor. Cengiz Karaayan “Çekilişte kazandığınız her hediyeyi satabilirsiniz” diyor, “ama hediyeyi satabilirsiniz, hakkınızı değil” diye ekliyor. Yani televizyonu önce siz teslim alırsınız, arabanın ruhsatı sizin adınıza çıkar, evin tapusu sizin üzerinize yapılır, sonra dilediğinize satabilirsiniz. Konuyla ilgili internette bilgi kirliliği olduğunu, veraset intikal vergisinin ilgili mevzuat kadar MPİ mevzuatına uygun yatırılması gerektiğini söyleyen Karaayan, çekiliş yapan firmalardan bilgi alınması gerektiğini söylüyor. MPİ kuralları gereği verginin yatırılmasından çekilişi yapan MPİ ajansı veya düzenleyici sorumlu. Vergiyi yatırmadan hediye teslim edilmiyor. Ayrıca MPİ talihlinin adına çıkmış tapu veya araç ruhsat fotokopisi olmadan kampanyanın kapanış işlemlerini yapmıyor.

Seyahatlerde ise durum biraz faklı… Seyahati kazanan kişinin devretme şansı yok. Ancak tatil hediyeleri genelde 2 kişilik. Dolayısı ile talihli yanında istediği kişiyi götürebilir, diyor Cengiz Bey. Birçok kişi beraberinde götüreceği kişi için küçük bir ihale yapıp masraflarını bedavaya getiriyor, diye ekliyor. Yaşadığımız coğrafya gereği “Hiç mi yolu yok” diye sorduk, ne yazık ki yok arkadaşlar,  sadece yan koltuğu satabilirsiniz.

Bunları Kaçırma

Yeni Başladı

CarrefourSA Knorr Çekilişi

CarrefourSA Knorr Çekilişi

2 hafta 115.692 ₺ 15 ₺

Sıcak Haber

Yeni Açıklandı