Hangi Dönem Kazanma Şansı Daha Yüksek

Hangi Dönem Kazanma Şansı Daha Yüksek

Dönemlik Çekilişlerde Kazanma Şansı Farklı mı?

Dönemlik çekilişlerde kazanma şansım katıldığım döneme göre değişir mi? Hangi dönemde kazanma şansı daha fazla? Şifreyi hangi dönemde gönderdiğim fark eder mi?

Sizin için istatistiklere dayalı bir yazı hazırladık. Dönemlik çekilişlerde çekilişte KAZANMA ŞANSINIZ döneme göre DEĞİŞİR. Çünkü her dönemde aynı hediyeler (aynı sayıda) verilse dahi, her dönem çekilişe katılım sayısı değişir. Dolayısıyla kazanma şansı da değişir. Bir hediye için 10 kişinin katılması başka, 100 kişinin katılması başka… Peki hangi dönemde katılmak şansı arttırır? Bunu biraz genel alışkanlıklar ve koşullar, biraz da istatistiki veriler ile açıklayalım.

Kazanma şansınızın en yüksek olduğu dönem genellikle ilk dönemdir. Kazanma şansınızın en düşük olduğu dönem ise son dönemdir. Açıklamaları maddeler halinde anlatalım.

1- Şifreli (kampanyalı) ürünlerin ülke çapında tüm marketlere gelmesi ve yayılması belli bir zaman alacaktır. Kimi marketler kampanyasız ürünleri satmaya devam edecek, kimilerine ise kampanyalı ürünler geç ulaşacaktır. Bu da ilk haftalarda daha az kampanyalı ürün satılması demek.

2- Kampanyanın reklamı. Çekilişin duyulması da toplam ürün satışını arttıracağından kampanyanın reklamı henüz yeniyken daha az katılım olacaktır. Yani kampanyanın ilk döneminde daha az kişi kampanyadan haberdar olup şifre girerken, bilinirlik arttıkça katılım da artacaktır.

3- Ürünün tüketim süresi. Kimi ürünler alınsa da açılıp tüketilmesi zaman alabilir. Paketler daha sonra açılabilir veya kavanoz vb paketlerdeki ürünlerin tüketilmesi zaman alabilir, şifrenin girilmesi sonraki dönemlere kalabilir.

4- Şifreyi sonra girerim. Evet, en çok katılım sayısını etkileyen sebep bu. Şifreli paketler bir yerde birikir ve genelde son günlerde girilir. Bu da ilk dönemle son dönem arasında çok büyük farkların oluşmasına neden olur.

Kazanma şansını arttırmak için şifrenizi ne kadar erken girerseniz kazanma şansınız genel olarak o kadar fazla olur. Şimdi bunu örneklerle inceleyelim.

2020 yaz aylarında yapılan Erikli çekilişinde dönemlere göre katılım sayılarına bakalım. 1.dönemde 1.177.024; 2.dönemde 2.915.925; 3.dönemde 5.388.975 ve 4.dönemde 6.824.022 katılım olmuş. Yukarıdaki nedenlerin katılım sayılarını nasıl etkilediğini açıkça görebilirsiniz. Yani şifresini ilk dönem gönderen kişinin kazanma şansı son dönem gönderene göre neredeyse 6 kat fazla!


* Her dönemde 1 BMW 320i, 5 iPhone 11 ve 10 Apple AirPods olmak üzere 16’şar  hediye üzerinden hesaplanmıştır.

Yine 2020 ilkbaharında 20 hafta süren Nescafé Gold çekilişinde ilk 4 haftalık ortalama katılım 160 bin civarındayken, son hafta ise 416 bin katılım arasından çekiliş yapılmış. Şifreyi ilk haftalarda giren kişinin kazanma şansı son hafta giren bir kişiye göre 2 katından fazla.

Bu yazıyı hazırladığımız sırada devam etmekte olan Nescafé 3ü1 Arada Çekilişinde ilk dönem çekilişe 1.613.447 katılım olmuştu. İkinci dönem ise bu sayı 3.150.048.. İlk dönem şifresini gönderenlerin şansı ikinci döneme göre yaklaşık 2 kat fazlaydı. Kampanya devam ediyor, son dönem, yani Ocak ayındaki katılım sayısı muhtemelen diğer tüm dönemlerden fazla olacak.

Dönemlik çekilişlerde verilen hediyeler de, hediye sayısı da aynı. Ancak yukarıdaki örneklerde görebileceğiniz gibi her zaman ilk davrananlar, sona kalanlara göre daha şanslı!

Kazanma şansını arttırmak isteyenlere önerimiz; şifre girişlerini son güne bırakmayın ;)

Bol şans…

Bunları Kaçırma

Yeni Başladı

Sıcak Haber

Yeni Açıklandı