Instagram’da İzinsiz Çekilişlere Soruşturma

Instagram’da İzinsiz Çekilişlere Soruşturma

Instagram fenomenleri izinsiz çekiliş yaptıkları gerekçesiyle savcılıkta

Instagram’da izinsiz çekiliş yapan fenomenler hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Milli Piyango İdaresinden izin almadan çekiliş yapmak, 320 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 41'inci Maddesi ve buna istinaden hazırlanan yönetmeliğe (knop) göre suç teşkil ediyor. İzinsiz çekiliş yapan 16 Instagram fenomeni ifade vermeleri için emniyete çağırıldı. Milli Piyango’dan izin almadan çekiliş düzenleyen fenomenler tek tek emniyete giderek ifade veriyor.

Milli Piyango’dan izin almadan çekiliş yaptığı gerekçesiyle soruşturma başlatılan fenomenler kimler?
Soruşturmada adı geçen 16 fenomen arasında Enes Batur, Reynmen, Damla Nur Altun, Başak Karahan, Sezgin Yılmaz, Doğan Kabak, Cantuğ Özsoy, Tamer Yeşildağ, Ferit Karakaya da bulunuyor.

Neden MPİ’den izin almaları gerekiyor?
Türkiye’de karşılığı nakit olmayan çekilişlerin izin ve denetimi Milli Piyango İdaresi tarafından yapılıyor. 320 Sayılı KHK’nın 41. Maddesi ile bu konudaki tüm yetki MPİ’ye verilmiş durumda. Çekiliş yapmak isteyen kişilerin MPİ’ye başvurarak istenen belgeleri ibraz edebilmeleri, verilecek hediyenin değerinin üzerinde teminat yatırmaları, hediyeye göre hesaplanacak izin ücretini yatırmaları, çekilişin sağlıklı koşullar ve denetim altında yapılabilmesi için MPİ’nin istediği koşulları taahhüt etmeleri gerekiyor. MPİ’den izin almadan çekiliş yapanlar hakkında ise Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunuluyor.

MPİ özelleştirildi, çekiliş izinleri neden halen MPİ’den alınıyor?
Özelleştirilen kısım karşılığı nakit piyangolar. Yani para karşılığı alınan bilet veya kuponları içeriyor. (Sayısal ve benzeri oyunlar ile Milli Piyango Bileti, gibi). “Karşılığı Nakit Olmayan Piyangolar (Çekilişler)” ise halen devletin (Milli Piyango’nun) denetimi altında. Yani, firmaların veya şahısların düzenlediği, bir ürün veya hizmetin tanıtımı, satışı veya üye kazanımı gibi amaçlarla düzenlenen, bilet veya katılım haklarının satılmadığı, koşulu sağlayan (bir ürünü satın almak dahil) herkese çekiliş hakkı verildiği, çekiliş sonunda ise nakit (para veya altın, vb) olmayan hediyelerin verildiği çekilişleri kapsıyor. MPİ bu çekilişlerde hem düzenleyicileri, hem kampanya ve çekilişi denetliyor, çekilişlerin yasalara uygun şekilde ve güvenli ortamda yapılmasını sağlıyor. Yatırılan teminat bedeli ise düzenleyici sorumluluklarını yerine getiremezse MPİ’nin teminatı bozup çekilişi yapabilmesi ve hediyeleri alıp hak sahiplerine dağıtabilmesi için veriliyor.

Instagram fenomenlerine izinsiz çekiliş nedeniyle verilecek cezalar neler?
Bu konuda net bir şey söylemek mümkün değil. Yönetmeliğe göre MPİ ceza vermiyor, sadece Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunuyor. Savcılık ifade ve incelemelerinin ardından gerekli görür mahkemeye sevk ederse cezalar yargı tarafından belirlenecek. Yani trafik cezası gibi, bu kuralı çiğnedin, cezası net bu kadar gibi bir durum söz konusu değil.

Instagram’daki tüm çekilişler yasaya aykırı mı?
Hayır, çekilişlerin az da olsa bir kısmı MPİ’den izin alınarak yapılıyor. Ancak izinsiz çekilişlerin sayısı az değil. Verilecek hediye değeri 2021 yılı için 154 liranın üzerindeki tüm çekilişler ilgili kanun ve yönetmeliğe aykırı. (Elbette bu tutarın altındaki her çekiliş yasalara uygun anlamına gelmiyor, bu tutarın üzerinde ve izin alınmadan yapılanlar yasalara aykırı anlamı taşıyor.) Instagram’da çekiliş yapanların çoğu bu tutarın üzerinde hediye veriyor ve çekiliş izni almıyor. MPİ yaklaşık 1 yıldır kaçak çekilşlerle kararlı bir şekilde mücadele ediyor.

İzinsiz çekilişlerin son bulması dileğimizle. Umarız, yasalara uygun çekiliş yapmak için onlarca belge hazırlayıp hem izin bedeli hem teminat yatıran, her işlemi denetim altında yapıp hediyeleri yasalara ve yönetmeliğe uygun şekilde vermeye çalışan kişi ve firmalar çoğalır.

Bunları Kaçırma

Yeni Başladı

Migros Fairy Çekilişi Haziran 2024

Migros Fairy Çekilişi Haziran 2024

1 ay 1.897.640 ₺ 100 ₺

Sıcak Haber

Yeni Açıklandı