Magnum Porsche çekilişinde kazanan kişi ne kadar vergi ödeyecek?

Magnum Porsche çekilişinde kazanan kişi ne kadar vergi ödeyecek?

Magnum Porsche talihlisini bekleyen vergiyi sizin için hesapladık

Magnum bu sene 2 tane Porsche Boxster hediye ediyor. Araçların her birinin değeri 187 bin Euro. Araçların kdv ve ötv’si Magnum tarafından ödenirken, talihliyi Veraset İntikal Vergisi bekliyor. Vergi oranı %10. Yaklaşık 3700 lirası ise vergiden muaf. Yani talihli yaklaşık olarak 18 bin Euro vergi ödeyecek. Kur çekilişin yapıldığı gün üzerinden hesaplanacak. Bu vergi arabayla değil, hediye ile ilgili, yani araba size dedenizden de kalsa bu vergiyi ödüyorsunuz.

 

Diyelim Magnum Porsche çekilişi yapıldı, Porsche Boxter size çıktı. Arabayı hemen satabilir misiniz? Hemen olmasa da hemen’i çeyrek geçe satabilirsiniz. Yani katılım formuna isminizi tam ve doğru olarak yazdıysanız, çubuğu sakladıysanız ve kazandığınızdan haberiniz olup 15 gün içinde başvurduysanız hak kazandınız. Veraset intikal vergisini de yatırdınız. Aracın ruhsatı sizin üzerinize çıkacak. İşte o dakikadan sonra noterden çıkmadan dilediğinize satabilirsiniz.

 

Bir ilginç konu da kazanan kişinin ödeyeceği vergi kura göre Euro arttıkça verginin de artıyor olması. Örnek olarak Mayıs’ta kur 2,85 iken talihli yaklaşık 51 bin lira vergi ödeyecekken, şu aralar kur nedeniyle vergi yaklaşık 10 bin lira artmış durumda. Ne diyelim, Porsche Boxter çıksın da vergisini düşünelim :). Herkese bol şanslar… 

Bunları Kaçırma

Yeni Başladı

Migros Fairy Çekilişi Haziran 2024

Migros Fairy Çekilişi Haziran 2024

1 ay 1.897.640 ₺ 100 ₺

Sıcak Haber

Yeni Açıklandı