Ödüllü Mangala Turnuvası Başlıyor

Ödüllü Mangala Turnuvası Başlıyor

Her hafta tablet hediye edilecek
Sakalar, Hunlar, Göktürkler döneminden bir oyun… Osmanlı’da şehzade oyunu olarak da biliniyor. Tamamen zeka ve strateji üzerine kurulu. Şehzadelerin savaş stratejisi geliştirme eğitimlerinin bir parçası olan bu özel oyun, Osmanlı döneminde yerli yabancı tüm halkın sevdiği bir eğlenme aracı. Unutulmaya yüz tutmuş, kültürümüzün bir parçası olan Mangala, Mall of İstanbul Avm’de bulunan Ottomanya’da verilen eğitimlerle yeni nesile aktarılıyor.  Mayıs ayı boyunca haftasonları düzenlenecek olan Mangala Turnuvası birincisine tablet hediye edilecek.
 
 
Kurnazlık, esneklik, önceden görme, kıvrak zeka gibi birçok özelliğin ön plana çıktığı Mangala, Osmanlı döneminde 7’den 70’e birçok insanın zevkle oynadığı bir strateji oyunu. Zamanla unutulmaya yüz tutan Mangala’yı tekrar gündeme getiren Ottomanya, prensip olan Türk kültürüne ait geçmiş dönem gelenekleri, oyunları, eğitimleri eğlenceli atölyelerle genç nesile modern bir yaklaşım ile aktarma hedefinde. Ottomanya Çocuk Dünyası çocuklara tarihimizi eğlenerek öğretirken, geçmiş döneme ait geleneksel olan pek çok şeyi  deneyimlemelerini sağlıyor.
 
Mangala iki kişi ile oynanıyor. Oyun tahtası üzerinde karşılıklı 6'şar adet olmak üzere 12 küçük kuyu ve her oyuncunun taşlarını toplayacağı birer büyük hazine bulunurken, oyunun mantığı Ottomanya eğitmenleri tarafından eğlenceli bir dille çocuklara aktarılıyor. Mangala Oyunu 48 taş ile oynanırken minikler 48 taşı her bir kuyuya 4'er adet olmak üzere dağıtıyorlar.
 
Mangala, çocuklar tarafından oldukça seviliyor. Çocuk zekasının kıvraklığıyla, oyunun temel strateji yaratan tarafı birleşince, minikler arasında oldukça zorlu maçlar sergileniyor. Hem rekabet duyguları gelişen minikler, sabırlı bir şekilde mücadele etme gücü de kazanıyorlar.  Oyunda her oyuncunun önünde bulunan yan yana 6 küçük kuyu, o oyuncunun bölgesi olarak belirleniyor. Karşılıklı  6 küçük kuyu rakibinin bölgesi.  Temel prensip olarak, çocuklar haznelerinde en fazla taşı biriktirmeye çalışıyorlar. Oyun sonunda en çok taşı toplayan minik oyun setini kazanmış olur. 
 

Bunları Kaçırma

Yeni Başladı

Eti Popkek ParamKart Çekilişi

Eti Popkek ParamKart Çekilişi

2 ay 900.000 ₺ 8 ₺

Sıcak Haber

Yeni Açıklandı