"Tavlanın kitabını yazanlar" Taurus'ta buluşuyor

"Tavlanın kitabını yazanlar" Taurus'ta buluşuyor

Büyük ödül 1000 TL
Ankara - Sıcak yaz aylarında ziyaretçilerine birbirinden keyifli anlar yaşatan Taurus AVM, bu kez dünyanın en eski oyunlarından biri olan tavlada şampiyonunu arıyor.
 
Alışverişi keyifli bir hale dönüştüren Taurus AVM, Ankaralıları tavla turnuvasında bir araya getirecek. Başkent Tavla Derneği’nin organizasyonel desteğiyle düzenlenecek turnuva, "tavlanın kitabını yazanlar"ın kıyasıya mücadelesine sahne olacak.
 
AVM Partners tarafından yönetilen Taurus AVM'nin turnuvasına katılmak isteyenlerin danışma noktalarına başvuru yapabileceği Tavla Turnuvası, 28-31 Ağustos tarihleri arasında AVM terasında Ankara Manzarası eşliğinde yapılacak. Turnuva şampiyonunun 1000 TL büyük para ödülünü kazanacağı turnuvada, ikinci 750, üçüncü 500, 4, 5, 6, 7 ve 8'inci 250'şer TL ile ödüllendirilecek.
 
Bundan tam 1400 yıl önce İran şahı Neşiyan’ın veziri Büzur Mehir tarafından 10 günde icat edildiğine dair bilgiler bulunan tavla oyunu, dünyanın en eski oyunlardan biri olma özelliği taşıyor. Özel bir platform üzerinde iki kişiyle oynanan oyunda, karşılıklı altışar hane 12 ayı temsil ediyor. Oyunda bulunan 15 beyaz ve 15 siyah pul ayın 15 gece ve 15 gündüzüne işaret ederken, karşılıklı bulunan onikişer hane ise günün 24 saatini belirtiyor.
 
Özellikle Osmanlı Devleti’nin yükseliş döneminde büyük önem taşıyan tavla oyunu, günümüzde de Türklerin önemli bir geleneği olarak devam ediyor.
 

Bunları Kaçırma

Yeni Başladı

Sıcak Haber

Yeni Açıklandı